Samoborski HGSS-ovci predstavili novu kartu "Samoborsko gorje – turističko-planinarski zemljovid".
Novu kartu "Samoborsko gorje – turističko-planinarski zemljovid" predstavili su u subotu, 26. siječnja članovi Hrvatske gorske službe. Karta je izrađena u suradnji i uz partnerstvo Hrvatskog planinarskog saveza, planinarskih društava i turističke zajednice, a pruža detaljan i cjelovit prikaz Samoborskog gorja sa svim potrebnim ažuriranim podacima.
Brojne okupljene pozdravio je predsjednik samoborskog HGSS-a Nikola Tot, koji je sa zadovoljstvom naglasio kako ova karta prati sve promjene na terenu i bit će od velike pomoći svima koji se kreću ovim područjem profesionalno ili rekreativno te najavio izradu ovakvog zemljovida i za Žumberačko gorje. O važnosti ove karte, koja će, osim dodatne sigurnosti u snalaženju, doprinijeti i turističkoj promociji ovoga kraja, govorio je Dubravko Kavčić, HGSS-ovac iz zagrebačke stanice, te naglasio kako će ona i njima uvelike pomoći jer su, tijekom izrade karte, stvarane i tzv. GIS baze podataka, vrlo važne za njihov rad.
Tajnik samoborskog HGSS-a Vatroslav Jakobović naglasio je kako su, uz moderne i napredne tehnologije kojima se redovno koriste, vrlo važne i ovako ažurirane karte, jer ponekad su upravo one važan orijentir svima i važan izvor podataka te pozvao sve da redovno dojavljuju i promjene na terenu, koje će se onda ugrađivati u sustav.
Samu kartu i što sve ona sadrži prezentirao je član samoborskog tima Bojan Horvat. U njoj su ucrtani planinarski putovi i poučne pješačke i biciklističke staze u mjerilu 1:25000 u Samoborskom gorju i istočnom dijelu Žumberka ukupne površine 622 km2, sa stanjem na terenu od 30. lipnja 2018. godine - 67 planinarskih putova u Samoborskom gorju ukupne dužine nešto manje od 200 kilometara i 16 planinarskih putova na Žumberku dugih 60-ak kilometara i njihovim popisom, zatim dio biciklističkih staza unutar Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje u dužini od 114 km te 7 biciklističkih staza dugih 143,5 km, poučne staze, hodočasnički putovi, planinarski objekti, penjališta, paragliding uzletišta te prirodne i kulturne znamenitosti. Kao kartografski izvor poslužili su i podaci Državne geodetske uprave, a na karti su dijelovi gradova Samobora, Jastrebarskog, Svete Nedelje i Zaprešića te općina Klinča Sela, Krašić, Stupnik i Brdovec.
Karta se može nabaviti u distributivnoj mreži Hrvatskog planinarskog saveza.
Samoborac Vlado Dado Novak, jedan od naših najiskusnijih HGSS-ovaca, na kraju je svojim brojnim kolegama iz drugih stanica, i suradnicima svih struka i službi s kojima usko surađuju predstavio rad samoborske stanice Hrvatske gorske službe spašavanja.
Objavljeno: 28.01.2019.