T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Događanja

Filmaši i glazbenici iz cijelog svijeta u Samoboru

Završilo je 12. izdanje Međunarodnog festivala filmskog zvuka i glazbe - ISFMF u Samoboru.

Počelo je u petak, 11. listopada, kada je Festival otvoren izložbom “Sve je Pinocchio”, autora Slavena Macolića i Roberta Gečeka te gitarističkim nastupom Srđana Bulata u okviru programa “Skladatelj u fokusu” u kojem je predstavljen glazbeni opus Mirka Krstičevića. Jutranji sati prošli uz uz kino projekcije za najmlađe te predstavljenje izbora kratkih filmova uz razgovore s autorima. Sve je, pred prepunom kino dvoranom, kulminiralo koncertom filmske glazbe pod nazivom “Cinema Morricone: intimno slavljenje” uz nastup flautistice Sare Andon i Simonea Pedronija na klaviru.

U subotu, 12. listopada, program u Kinu Samobor nastavljen je panelom s Oskarovcima, na temu “Zvuk tišine: putevi kroz filmsku industriju”. O svojim iskustvima govorili su Mark Ulan, Stuart Wilson i Wayne Pashley, koji su poznati po svojim suradnjama s najvećim svjetskim redateljima te su dobitnici brojnih najsprestižnijih filmskih priznanja.
Središnji događaj Festivala bila je dodjela “Crystal Pine” nagrada za iznimna postignuća na polju filmske glazbe i zvuka, a organizatori su u Samobor i ove godine privukli međunarodnu selekciju filmaša, njih više od stotinu, rekla je izvršna direktorica festivala Marijana Knezoci.

Među brojnim gostima u Samoboru je bila i nigerijaska redateljica s njujorškom adresom Oyiza Adaba koja je bila nominirana s dokumentarnim filmom “Dela: The Making of El Anatsui”.


– Riječ je o biografskom dokumentarnom filmu o globalno poznatom kiparu iz Gane koji je u Nigeriji živio 43 godine, a kako sam ja također iz Nigerije, odlučili smo da ćemo napraviti film o njemu. Plan je bio film napraviti u dvije godine, ali je film narastao nizom sretnih okolnosti te je snimanje potrajalo čak 10 godina zato jer je subjekt našeg filma, profesor El Anatsui, globalni putnik, koji i dalje vrijedno stvara pa je stvaranje dokumentarca o umjetniku koji je izuzetno aktivan bio izazov s kojim sam se po prvi puta susrela. Prijem filma je bio izuzetan, kao i susreti s kolegama redateljima, filmašima, glazbenicima, skladateljima i drago mi je da sam došla na Festival. Prvi put sam u Hrvatskoj, u Samoboru i već samo vožnjom do grada, kroz razgovor s vozačem taksija, čula sam puno o gradu i zemlji, o ratu i ponovnoj izgradnji nakon rata, posjetila sam neke povijesne lokacije, upoznala ljude, a dojmili su me se spokoj i mir jer ja dolazim iz New Yorka i Nigerije pa možete zamisliti razliku. Mislim da je to među onim glavnim što ću ponijeti iz ove zemlje, toliko je mirno, a zemlja, iako je mala, funkcionira skladno i mnogo toga može se naučiti od ljudi u Hrvatskoj – rekla nam je Oyiza Adaba, uz dodatak da ovaj film kreće na svjetsku festivalsku turneju pa će biti prikazan i u New Yorku, Gani, Londonu, Barceloni i Cannesu.

Završnog dana Festivala u kinu bio održan i koncert filmske glazbe u suradnji s Malim muzičkim ateljeom. Svirale su se filmske skladbe bogatog festivalskog repertoara u originalnim izvedbama mladih samoborskih vokalista i instrumentalista. Autorica koncepta i umjetnička voditeljica programa bila je Marija Šerić Dudjak, a suradnik za instrumentalne aranžmane i uvježbavanje klavijaturista bio je Leandro Havliček.
Na kraju, izvršna direktorica festivala Marijana Knezoci zahvalila je svima koji su bili uključeni u pripremu i realizaciju festivala, kao i svim gostima i posjetiteljima, izrazivši nadu kako će se misija festivala, osvještavanje važnosti koje filmski zvuk i glazba imaju za potpuni dojam filma, uspješno nastaviti.

Tekst: Radio Samobor

Objavljeno: 14.10.2024.