Izložba skulptura umjetnika iz Samobora
Otvorenje izložbe u petak 27. siječnja 2023. u 18 sati
Mala dvorana Galerije Prica
Pučko otvoreno učilište Samobor
Trg Matice hrvatske 6
Izložba je otvorena do 26. 2. 2023.
Radno vrijeme galerije:
utorak – četvrtak 9 – 14h
petak 13 – 19h
subota, nedjelja 10 – 17h
ponedjeljkom, praznicima i blagdanima zatvoreno
Govor mramora
Predstavljamo vam izložbu skulptura Samoborskog kipara Vlade Gvozdanovića, koja će biti dio ovogodišnje 18. Noći muzeja u Samoboru.
Ovaj grad poznat je po svojoj kulturi, bogatoj povijesti i raznolikim kulturnim sadržajima, a u njemu djeluju mnogi poznati i manje poznati umjetnici.
Slogan ovogodišnje Noći muzeja glasi "Muzeji su važni", a mi izložbom skulptura Vlade Gvozdanovića želimo dodati i "Umjetnici su važni". Gvozdanović je dugogodišnji član likovnog odjela Ogranka Matice hrvatske u Samoboru, rođen u Vukovaru, a danas živi u okolici Samobora.
Iako je po umjetničkom obrazovanju amater, on je dugogodišnjim radom s različitim vrstama kamena postao vrstan poznavatelj materijala s kojim radi.
Kao i mnogi kipari u početku i on ima običan blok kamena koji oslobađa "viška dijelova" i u svojoj imaginaciji u tom sirovom, neobrađenom komadu mramora vidi skulpturu.
U svom radu on uklanja ono suvišno, pročišćava formu ponekad do samih granica prepoznatljivosti teme te pušta ljepoti materijala da u potpunosti dođe do izražaja. Materijal koji najčešće koristi je bijeli mramor mliječne boje, koji po poluprozirnosti i po toploti podsjeća na ljudski dodir. Njegove skulpture odišu jednostavnošću i harmonijom oblika, što izražava njegov senzibilitet prema temama kojima se bavi.
Porijeklo i životni put Vlade Gvozdanovića neizostavni su dio njegovog stvaralaštva. Njegova vjerska uvjerenja su duboko ukorijenjena u njegovom životu i radu, što se vidi u čestom korištenju vjerskih motiva poput križa, raspetog Krista i Bogorodice s djetetom.
On također koristi motiv jedara koja simboliziraju slobodu, vjetar i putovanje, što predstavlja život koji se živi punim plućima. Također u Vladinim skulpturama ponekad se susrećemo sa spajanjem dva motiva u jedinstvenu cjelinu, gdje se križ i jedra poigravaju sa simbolikom i skulpturalnom formom.
Neki od njegovih radova su gotovo na granici apstrakcije te promatrač može pronaći različite asocijacije i interpretacije, ovisno o svom kutu gledanja. Vidljive su poveznice njegovog rada s poznatim hrvatskim kiparom Šimom Vulasom, koji se također bavio temom jedara, a prepoznajemo ih u mnogobrojnim javnim skulpturama starijeg kolege koje se nalaze diljem zemlje.
Brojne skulpture nastale u kreativnoj atmosferi ateljea, u vrijeme koje umjetnik čuva samo za sebe i svoj unutarnji svijet, pronašle su svoje privremeno mjesto u Galeriji Prica kako bi progovorile o svojoj ljepoti i bogatstvu mašte oblikovane iz jedinstvenog materijala mramora.
Njegovo stvaralaštvo moglo bi se pretočiti kroz riječi našeg velikog umjetnika Ivana Meštrovića koji je rekao „Moja umjetnost izražena je u tvrdom drvetu i kamenu, ali umjetnost nije u drvetu ni u kamenu, ona je izvan vremena i prostora. Umjetnost je istodobno i pjesma i molitva.“
Nikolina Šimunović
Biografija
Rođen je 1962. godine u selu Berak pokraj Vukovara. Završio je osnovnu školu u selu Čakovci, a srednju školu u Vukovaru. Majstorski ispit za klesara položio je u Obrtničkoj komori 2005. godine.
U selu Berak živio do domovinskog rata, a od 1992. godine u Bobovici (Samobor).
Do sada je imao četiri samostalne izložbe i više zajedničkih. Član je likovnog odjela Ogranka Matice hrvatske Samobor. Ponosan je na svoje žumberačko porijeklo.
Kontakt
091 765 76 81
Objavljeno: 19.01.2023.