Hrvatska sudjeluje u međunarodnom umjetničkom projektu "Rise of women in culture in Western Balkan" (Uspon žena u kulturi na Zapadnom Balkanu)
U utorak 9. ožujka 2021. u 18 sati održat će se službeno otvorenje međunarodne grupne izložbe "Women about women" (Žene o ženama) u sklopu međunarodnog umjetničkog projekta "Rise of women in culture in Western Balkan" (Uspon žena u kulturi na Zapadnom Balkanu) u Galeriji Prica u Samoboru.
U 19 sati bit će organizirano stručno vodstvo kroz postav izložbe, a posjetitelje će s izložbom detaljnije upoznati kustosica Sonja Švec Španjol.
U srijedu 10. ožujka od 12 sati do 14 sati u prostoru Galerije Prica održat će se okrugli stol na temu "Život i mogućnosti djelovanja suvremenih umjetnica u Hrvatskoj danas". U skladu s epidemiološkim mjerama okruglom stolu će se moći nazočiti u prostoru Galerije Prica, dok će šira javnost okrugli stol moći pratiti i putem video prijenosa uživo na Facebook i Youtube stranici projekta.
Izložba ostaje otvorena do 28.3.2021. u Galeriji Prica u Samoboru.
Radno vrijeme galerije Prica: utorak – četvrtak 9 – 14h, petak 13 – 19h, subota – nedjelja 10 – 17h
Zbog epidemiološke situacije maksimalni broj posjetitelja koji istovremeno može biti u Galeriji Prica je do 25 osoba.
Detaljnije o projektu "Rise of women in culture in Western Balkan" (Uspon žena u kulturi na Zapadnom Balkanu):
Međunarodni umjetnički projekt "Rise of women in culture in Western Balkan" (Uspon žena u kulturi na Zapadnom Balkanu) posvećen je uvidu i ukazivanju na ulogu i značaj žene u oblikovanju kulturne i društvene stvarnosti. Kroz projekt povećava se vidljivost samih umjetnica, ali i potiče različitost izražavanja, medija, načina i odnosa prema stvaralaštvu. Jedan od ključnih ciljeva projekta jest povezivanje sektora u kulturi, poticanje suvremene produkcije, te suradnje između aktivnih ženskih kustosica, umjetnica, udruga i ostalih aktera u kulturi. Popratnim sadržajima kao što su okrugli stolovi, simpoziji i javna predavanja šira javnost se senzibilizira i upoznaje s kompleksnom poviješću ženskog djelovanja u likovnoj umjetnosti kao i aktualnim problemima s kojima se ženske umjetnice suočavaju u svom radu i djelovanju. Projekt "Rise of women in culture in Western Balkan" trajat će dvije godine, a osim grupne putujuće izložbe, te bogatih popratnih aktivnosti, od sadržaja koji će se također održati u Hrvatskoj svakako valja istaknuti umjetničku rezidenciju koja će se realizirati iduće godine u Zadru u organizaciji udruge Prizma. U proljeće 2022. godine u Zadru će se okupiti 30 mladih umjetnica iz Europe i tijekom 14 dana stvarati, surađivati, sudjelovati na okruglom stolu, te ići na studijske posjete i umrežavati se. Poziv za sudjelovanje na umjetničkoj rezidenciji bit će raspisan početkom 2022. godine, a selekciju će provesti kustosice uključene u provedbu projekta.
Detaljnije o izložbi "Women about women" (Žene o ženama):
Međunarodna grupna izložba "Women about women" (Žene o ženama) dio je međunarodnog umjetničkog projekta "Uspon žena u kulturi na Zapadnom Balkanu". Prema konceptu idejne začetnice projekta kustosice Biljane Jotić izložba okuplja pet kustosica iz pet zemalja koje su odabrale po pet umjetnica iz svoje zemlje, a svaka umjetnica je zastupljena s jednim radom na izložbi. Kustosice i umjetnice dolaze iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Slovenije.
U selekciji povjesničarke umjetnosti i nezavisne kustosice Sonje Švec Španjol na međunarodnoj izložbi sudjeluju hrvatske umjetnice Ivana Bajcer, Mirela Blažević, Marina Ćorić, Lena Kramarić i Mateja Rusak.
Organizator ispred Hrvatske je Udruga Prizma, a koordinatorica projekta i kustosica je Sonja Švec Španjol.
U sklopu izložbe bit će organizirani i dodatni sadržaji. Na dan otvorenja izložbe u utorak 9. ožujka bit će održano stručno vodstvo kroz izložbu, kao i razgovor s umjetnicama iz Hrvatske koje sudjeluju na izložbi. U srijedu 10. ožujka bit će organiziran okrugli stol na temu "Život i mogućnosti djelovanja suvremenih umjetnica u Hrvatskoj danas" na kojem sudjeluju umjetnice Ivana Bajcer, Mirela Blažević, Marina Ćorić, Lena Kramarić i Mateja Rusak i voditeljica galerije Prica Nikolina Šimunović. Moderatorica okruglog stola bit će Sonja Švec Španjol.
Na izložbi sudjeluju umjetnice iz Hrvatske u selekciji kustosice Sonje Švec Španjol: Ivana Bajcer, Mirela Blažević, Marina Ćorić, Lena Kramarić i Mateja Rusak; umjetnice iz Srbije u selekciji kustosice Biljane Jotić: Anđela Grabež, Gordana Belić, Leonora Vekić, Natalija Miladinović i Vesna Vesić; umjetnice iz Crne Gore u selekciji kustosice Nele Gligorović: Anka Gardašević, Gordana Kuč, Jovana Vujanović, Maja Šofranac i Milena Jovićević; umjetnice iz Sjeverne Makedonije u selekciji kustosice Shqipe Mehmeti: Ana Lazarevska, Hristina Zafirovska, Marija Miloševska, Tanja Balać i Shqipe Mehmeti; umjetnice iz Slovenije u selekciji kustosice Anamarije Stibilj Šajn: Anja Kranjc, Lona Verlich, Meta Šolar, Teja Tegelj i Urša Toman.
Izložba je tijekom siječnja bila realizirana u Beogradu (Srbija), tijekom veljače u Podgorici (Crna Gora), od 9. do 28. ožujka posjetitelji će izložbu moći razgledati u Galeriji Prica u Samoboru, potom izložba putuje u Sloveniju (Ajdovščina) i Sjevernu Makedoniju (Skoplje).
Međunarodna izložba "Women about women" provodi se u okviru projekta "Rise of women in culture in Western Balkan", a organizacija izložbe sufinancirana je sredstvima programa Europske unije Kreativna Europa. Izložbu provode organizacije: Fenomena (partner lider) i BeoArt Contemporary iz Srbije, Udruga Prizma iz Hrvatske, nevladina organizacija SPES iz Crne Gore, Lokarjeva galerija iz Slovenije i udruženje SENSUS iz Sjeverne Makedonije.
Sonja Švec Španjol - kustosica
Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirala je povijest umjetnosti i slovački jezik 2008. godine te dodatni studij – smjer muzeologije 2010. godine. Stručno osposobljavanje odradila je u Atelijeru Meštrović u Zagrebu, a stručni ispit za muzejsko zvanje kustosa položila je 2012. godine. Od 2013. godine djeluje kao nezavisna kustosica i likovna kritičarka, osnovala je web-portal o umjetnosti PerceiveArt.com koji sama vodi i uređuje. Surađuje s art magazinom Kontura, književnim listom za umjetnost, kulturu i znanost Vijenac i portalom Arteist. Od 2018. godine piše kolumnu o umjetnosti za lifestyle magazin Grazia. Od 2015. godine stručna je suradnica i članica Stručnoga savjeta Galerije Laval Nugent. Od 2016. godine predsjednica je Umjetničkoga savjeta i izbornica ZILIK-a (Zimske likovne kolonije) u Karlovcu. Tijekom 2016. i 2017. godine djelovala je kao članica Umjetničkoga savjeta Galerije PIKTO i članica Umjetničkoga savjeta HDLU-a Zagreb te kao članica uredničkoga kolegija na portalu Zagrebački likovni umjetnici. U 2017. godini bila je članica žirija 22. Međunarodne izložbe karikatura u organizaciji Hrvatskoga društva karikaturista te autorica koncepcije, članica žirija i kustosica žirirane međunarodne izložbe 4. Trijenala autoportreta Pojam o sebi u organizaciji Galerije Prica u Samoboru. U 2018. godini organizirala je, koncipirala i otvorila skupnu izložbu povodom 5. obljetnice portala PerceiveArt u Galeriji Zvonimir na kojoj je sudjelovalo ukupno sedamnaest umjetnika. U 2019. godini članica je stručnoga žirija za odabir radova na 2. Međunarodnom festivalu suvremenoga kolaža KAOS u Kranju, u Sloveniji, članica je žirija za odabir radova i kustosica 2. Samoborskoga salona u Galeriji Prica na temu Granice te članica Odbora za izbor djela 8. Hrvatskoga trijenala akvarela u organizaciji Galerije umjetnina grada Slavonskoga Broda i Gradskoga muzeja Karlovac. Autorica je predgovora za 8. HTA koji je tijekom godine postavljen u Galeriji umjetnina grada Slavonskoga Broda u Likovnom salonu Vladimir Becić, u Galeriji Vjekoslav Karas u Karlovcu i u Muzeju Mimara u Zagrebu. Od 2019. godine članica je Umjetničkoga savjeta Galerije Bunker u sklopu Centra za mlade Bunker u Samoboru, članica je Programskoga savjeta Galerije Kortil i Savjeta Galerije Idealni grad. Od 2020. godine urednica je i voditeljica emisije o kulturi i umjetnosti KolibriS. U posljednjih sedam godina kurirala je i otvorila više od 150. izložaba. Članica je DPUH-a i HULU-a, a od 2018. djeluje i kao članica HZSU-a.
Ivana Bajcer
Završila je Grafički odjel Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću u Zaboku 2012. godine. Diplomirala je 2018. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, grafički smjer u klasi prof. Tanje Dabo te je pohvaljena nagradom Magna cum laude. Članica je HDLU-a (Hrvatskoga društva likovnih umjetnika) i HULU-a (Hrvatske udruge likovnih umjetnika) u Splitu. Sudjelovala je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Trenutno je naslovni asistent u umjetničkom području, polje likovne umjetnosti, grana grafike na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci.
Mirela Blažević
Nakon završene Gimnazije Matije Antuna Reljkovića u Vinkovcima upisuje se na Umjetničku akademiju u Osijeku. U sklopu programa Erasmus+ jedan semestar provodi na Akademii Sztuk Pięknych u Gdańsku u klasi profesora Piotra Józefowicza. Diplomirala je 2018. godine na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku i stekla akademski naziv magistra edukacije likovne kulture. U svojoj umjetničkoj praksi bavi se temama vlastitoga tijela, kulturološkoga nasljeđa i doživljaja koje izvodi u obliku figurativnoga slikarstva.
Marina Ćorić
U Zadru je završila osnovnu školu te kasnije i srednju Školu za tekstil, dizajn i primijenjenu umjetnost. Diplomirala je kao magistra slikarstva 2017. godine na Akademiji likovnih umjetnosti na Širokom Brijegu Sveučilišta u Mostaru, BiH, u klasi izv. prof. Dragane Nuić-Vučković. Trenutno radi kao profesorica likovne kulture u osnovnoj školi. Fotografijom se ozbiljnije bavi oko deset godina i u tom je razdoblju više puta izlagala na skupnim izložbama, ali i na samostalnim. Osim toga, njezine su fotografije objavljivane u fotografskim časopisima, ali i na naslovnicama knjiga.
Lena Kramarić
Nakon završene Škole primijenjene umjetnosti i dizajna (Grafički odsjek) u Zagrebu se upisuje na Akademiju likovnih umjetnosti (Nastavnički odsjek, smjer slikarstva) koju završava 2008. godine, a zatim nastavlja obrazovanje na Poslijediplomskom doktorskom studiju slikarstva. U 2020. godini završava dvogodišnju edukaciju za praktičare ekspresivne art terapije. Članica je Hrvatskoga društva likovnih umjetnika (HDLU-a) i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU-a) te voditeljica umjetničke organizacije Genijator. Trenutno živi i radi u Dubrovniku.
Mateja Rusak
Diplomirala je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u klasi red. prof. Jasne Šikanje 2013. godine te stekla titulu magistra likovne pedagogije. Dosad je imala sedam samostalnih izložaba te je sudjelovala na dvadesetak skupnih izložaba u Hrvatskoj i inozemstvu. Od 2014. godine radi kao nastavnica strukovnih predmeta likovne umjetnosti i dizajna u Srednjoj strukovnoj školi u Varaždinu. Članica je Hrvatskoga društva likovnog društva iz Varaždina od 2015. godine. Područje su njezina interesa grafika, grafički dizajn te fotografija.
Nela Gligorović - kustosica
Studij povijesti umjetnosti završila je na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Radi kao koordinatorica za kulturu grada Podgorice. Aktivna je na području nezavisne kulturne scene surađujući s nevladinim sektorom. Dosadašnji projekti doticali su se mapiranja ženskih predstava u crnogorskoj povijesti umjetnosti 20. stoljeća, teorijskoga rada sa studenticama –umjetnicama u okviru Žartvizma i suradnje s umjetnicama iz regije u okviru Post deusa. Osim autorskih koncepcija multidisciplinarnih projekata, kao presjek suvremene umjetničke scene, bavi se i društveno-ideološkim strategijama o vremenu u kojem živimo.
Anka Gardašević
Diplomirala je i magistrirala na Fakultetu likovnih umjetnosti u Cetinju, Univerzitet Crne Gore. Trenutno je na doktorskom studiju na Akademiju umetnosti u Beogradu, Univerzitet umetnosti u Beogradu, program Višemedijska umetnost. Studijski je boravila u okviru JFDP programa US State Departmenta na Odsjeku za fotografiju Univerziteta George Washington u Washingtonu, SAD. Zaposlena je na ALU-u u Trebinju u zvanju izvanrednoga profesora, Sveučilište u Istočnom Sarajevu, BiH. Živi i radi u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.
Milena Jovićević
Diplomirala je na Fakultetu likovnih umjetnosti u Cetinju 1999. godine. Iste godine nastavlja usavršavanje na Akademiji lijepih umjetnosti u Le Mansu (Francuska), a 2000. nastavlja školovanje na Ecole Nationale Superieure Des Beaux Arts u Parizu, gdje je diplomirala i završila postdiplomske studije. Doktorirala je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Radi na Fakultetu likovnih umjetnosti u Cetinju.
Gordana Kuč
Slikarstvo je diplomirala na Fakultetu likovnih umjetnosti u Cetinju, Crna Gora, 1993. godine. Magistarske studije završila je na istom fakultetu 2002. godine. Članica je ULCG-a od 1994. godine. Osim slika i crteža izrađuje instalacije, objekte i kolaže. Uz aktivan umjetnički rad Gordana Kuč radila je kao kustosica u Centru savremene umjetnosti Crne Gore i kao samostalna savjetnica u Ministarstvu kulture Crne Gore.
Maja Šofranac
Završila je osnovne i magistarske studije slikarstva na Fakultetu likovnih umjetnosti u Cetinju. Trenutno je studentica doktorskih studija na FLU-u u Beogradu. Studijski je boravila u Francuskoj, bila je na rezidencijalnim umjetničkim boravcima u Europi i Americi. Imala je više samostalnih i skupnih izložaba u Crnoj Gori i inozemstvu. Živi i radi u Podgorici i u Cetinju.
Jovana Vujanović
Diplomirala je na Fakultetu likovnih umjetnosti u Cetinju, Odsjek za grafičku umjetnost, 2011. godine. Nagrađena je godišnjom nagradom fakulteta za Slobodan crtež. Pohađala je P: 142 Artist in Residence u Berlinu 2012. godine. Dobitnica je nagrade za videorad na 39. Crnogorskom likovnom salonu 13. novembar 2017. godine. Izlagala je na samostalnim izložbama širom regije i sudjelovala na brojnim međunarodnim i regionalnim kolektivnim izložbama i projektima. Živi i radi u Podgorici.
Shqipe Mehmeti - kustosica
Godine 2004. diplomirala je na Fakultetu likovnih umjetnosti u Skopju, a 2007. godine završila je poslijediplomski studij grafičkih umjetnosti na istom fakultetu. Od 2000. godine sudjelovala je na više skupnih i samostalnih izložaba. Od 2005. godine članica je DLUM-a (Društva likovnih umjetnika Makedonije). Od 2010. godine članica je Društva umjetnika Shiroka staza iz Zemuna u Srbiji i od 2019. godine članica je ICOM-a Makedonije (Međunarodnoga vijeća muzeja). Radi u Nacionalnoj galeriji Sjeverne Makedonije kao konzervatorica.
Tanja Balać
Diplomirala je na Odsjeku za slikarstvo na Fakultetu likovnih umjetnosti u Skopju 1991. godine. Gradeći svoj umjetnički i profesionalni put tijekom godina, godine 2008. magistrirala je na Odsjeku za slikarstvo Fakulteta likovnih umjetnosti u Skopju. Članica je Društva likovnih umjetnika Makedonije (DLUM-a). Osim za slikanje Tanja je također zainteresirana za stvaranje umjetničkih instalacija, videoumjetnosti – projekata i umjetničke performanse. Trenutno živi i radi u Skopju.
Ana Lazarevska
Završila je školovanje na Fakultetu likovnih umjetnosti u Skopju. Kao vizualna umjetnica usmjerena je na teme percepcije pri čemu se koristi novim medijskim tehnologijama i participativnom praksom unutar interaktivnih instalacija i umjetničkih performansa. Generiranom otvorenom stimulacijom i izazivanjem osjetila naglašava samorefleksivno iskustvo. U kontinuiranom zajedničkom radu povlači linije između društveno prihvaćenih norma i prirodnoga stanja stvari.
Marija Miloševska
Nakon završetka studija etnologije i antropologije usmjerava se na proučavanje i prenošenje procesa filigranske tehnike u različite medije. Godine 2009. izvela je svoj prvi rad filigranskom tehnikom. Proces oživljavanja ključna je asocijacija i inspiracija za njezin opus, počevši od trajnosti materije, preko oživljavanja oblika i sadržaja pa do sama kraja, kada umjetničko djelo živi i posjeduje ljubav i energiju. Osnivačica je robne marke MAMKA – the story of the Macedonian fly, čiji proizvodi prenose priču najstarijih zapisa ribolova mušicom (mušičarenja). Trenutno pohađa master studij kulturalnih studija na Institutu za društvene i humanističke znanosti u Skopju te radi na svojem istraživanju kreativnih industrija i filigranske kulture.
Hristina Zafirovska
Završila je Srednju umjetničku školu na Odsjeku za primijenjenu umjetnost i diplomirala slikarstvo i grafički dizajn na Fakultetu likovnih umjetnosti Sveučilišta svetih Ćirila i Metoda u Skopju. Trenutno pohađa poslijediplomski studij grafičkoga dizajna na Fakultetu dizajna i multimedije u Skopju. Od 2009. članica je Društva likovnih umjetnika Makedonije. Jedna je od utemeljiteljica umjetničke skupine i kulturalnoga izložbenog prostora alternativne umjetnosti Art I.N.S.T.I.T.U.T. u Skopju 2009. godine, također je osnivačica ženske umjetničke skupine MOMI (DAME) koja je započela s radom 2012. godine. Živi i radi u Skopju.
Anamarija Stibilj Šajn - kustosica
Diplomirala je povijest umjetnosti na Sveučilištu u Ljubljani. Specijalizirala se za modernu i suvremenu umjetnost. Neovisna je kustosica i kritičarka umjetnosti za javne i privatne institucije u domovini i inozemstvu, autorica je mnogobrojnih kataloga i različitih publikacija iz područja umjetnosti. Također je i organizatorica i umjetnička ravnateljica nekoliko umjetničkih simpozija i radionica.
Anja Kranjc
Kiparstvo je studirala na Akademiji za likovnu umjetnost i dizajn u Ljubljani. Dok je još bila studentica, aktivno je pripremala vlastite i skupne izložbe u domovini i inozemstvu te je osvojila nekoliko nagrada, među kojima i Prešernovu nagradu (2006.). Godine 2008. diplomirala je, a 2011. magistrirala pod mentorstvom profesora Matjaža Počivavšeka i dr. Igora Škamperlea. Uz kiparstvo bavi se slikarstvom i ilustriranjem.
Meta Šolar
Studirala je i diplomirala na Akademiji likovne umjetnosti u Ljubljani. Izlaže svoje radove u domovini i inozemstvu. Njezin rad osvojio je nagradu Art Olympia 2019. u Tokiju, u Japanu. Meta Šolar prikazuje žene u nadrealnoj maniri, spajajući njihovu kožu s biljkama, voćem ili oblicima okruženima tekućom bojom u pozadini i prozirnim slojevima. Iz njezinih uradaka izranjaju višeslojne slike u kojima se propituje lomljivost i nestabilnost naših ličnosti.
Teja Tegelj
Na Učiteljskom fakultetu u Ljubljani diplomirala je likovnu pedagogiju, a 2016. magistrirala.
Trenutno studira na Akademiji likovne umjetnosti i dizajna u Ljubljani. Središnje područje njezina umjetničkoga izražavanja čine slikanje i crtanje, pri čemu je nedavno intenzivno istraživala koncept utjelovljenja spoznaje. Također istražuje područje videoumjetnosti i zvukovne umjetnosti. Svoje radove predstavlja na neovisnim i zajedničkim izložbama u Sloveniji i inozemstvu. Od 2015. godine članica je slovenskoga Saveza društava likovnih umjetnika.
Urša Toman
Diplomirala je na Odsjeku za kiparstvo na Akademiji likovne umjetnosti u Ljubljani 1998. godine. Od 1993. do 2000. godine surađivala je s kulturnim centrom Metelkova mesto, SEZAM i Famul Stuart školom za primijenjene umjetnosti u Ljubljani. Njezin interes za postavljanje skulptura u prirodi, u parkovima i vrtovima, odražava se u tome da svoj opus prikazuje upravo na tim mjestima. Također, priređuje umjetničke radionice i surađuje u pedagoškim – andragoškim projektima. Kao slobodna umjetnica živi i stvara u Ljubljani.
Lona Verlich
Završila je studij dizajna – kazališnoga plakata na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani. U godini 2000./01. pohađala je diplomski studij ilustracije i grafičke umjetnosti na Akademiji likovne umjetnosti u Ljubljani, a prvu godinu studija završila je u Helsinkiju, u Finskoj. Godine 2005. diplomirala je na temu ilustracije dječjih knjiga. Članica je Društva likovnih umjetnika Sjeverne Primorske. Od 2003. godine Lona zajedno sa svojim suprugom vodi Centar za umjetnost i dizajn Lična hiša u Ajdovščini. Živi i radi u Ajdovščini.
Biljana Jotić - kustosica
Povjesničarka umjetnosti i samostalna kustosica. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Beogradu na Katedri za povijest umjetnosti (2002.), MA. Inicirala je i organizirala brojne samostalne i skupne izložbe u Srbiji i regiji. Zalaže se za položaj suvremene umjetnosti kroz suradnju s umjetnicima, kolegama i institucijama, privatnim, javnim i medijskim sektorom. Samoinicijativno osniva BeoArt-LiveArt galeriju (2006.) i jedna je od osnivačica udruženja BeoArt Contemporary (2016.). Članica je ULUPUDS-a i Umjetničkoga savjeta Galerije DivArt. Živi i radi u Beogradu.
Gordana Belić
Profesionalno se bavi kiparstvom i psihoterapijom. Studij kiparstva završila je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Mrđana Bajića, gdje je i magistrirala 2007. godine. Psihologiju je studirala na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a Gestalt psihoterapiju kod prof. Lidije Pecotić. Trenutno je na doktorskim studijama kiparstva na Fakultetu likovnih umetnosti i na master studijama kliničke psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. U svojim radovima istražuje teme identiteta i osjećajnosti, posebno ljubavi, strasti i smrti. Živi i radi u Beogradu.
Anđela Grabež
Diplomirala je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odsjeku kiparstva u klasi prof. Mrđana Bajića, a zatim MBA, Marketing i komunikacije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Kiparica je, a i pasionirani filmofil i uza svoj se osnovni poziv bavi i scenografijom, art direkcijom, kreiranjem marketinških kampanja, dokumentarnim filmovima, art videima. Od 2011. radi u Kreativnom timu Radio-televizije Srbije kao art direktor.
Natalija Miladinović
Diplomirala je i magistrirala primijenjeno slikarstvo na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Svoju umjetnost prikazuje u području slikarstva, crteža, fotografije i skulpture. Slikarstvo i fotografija ipak su joj dva najbliža umjetnička izraza u okviru kojih izražava svoj puni potencijal. Članica je ULUS-a od 2017. i društva BeoArt Contemporary. Izlaže od 2009. godine u zemlji i inozemstvu. Živi i radi u Beogradu.
Leonora Vekić
Diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu 1995. godine. Već́ u to vrijeme posvetila se novim tendencijama u tapiseriji usmjerenim prema otkrivanju novoga ključa i upotrebi plastike, sintetike i metala, što je koncept umjetnosti tekstila učinilo fundamentalno fluidnim. Konceptualno razmišljanje o materijalu, prostoru i formi vodi prema radovima koji nastaju u posljednje dvije godine spajanjem umjetničkih djela i njihovih svjetlosnih projekcija. Leonora Vekić profesor je na Fakultetu primenjenih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. Aktivna je na području tekstilne umjetnosti, mode i drugih vizualnih umjetnosti.
Vesna Vesić
Završila je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu 2001. godine. Sudjelovala je na mnogim izložbama u zemlji i inozemstvu, a najznačajnije joj je sudjelovanje na 48. Bijenalu u Veneciji, u međunarodnoj selekciji kustosa Haralda Zemana. Bavi se videom i site-specific radovima – skulpturom, instalacijom, intervencijom u prostoru koje nastaju kao reakcija na zatečeno stanje, u arhitektonsko-arheološko-povijesnom kontekstu.
Međunarodna izložba Women about Women provodi se u okviru projekta Rise of women in culture in Western Balkan. Organizacija izložbe, priprema i tisak kataloga sufinancirani su sredstvima Europske unije. Sadržaj je isključiva odgovornost Udruge Prizma i ne odražava nužno stajalište Europske unije.
Objavljeno: 02.03.2021.