Zadatak današnje PRICAonice je slikanje portreta - pokaži nam što znaš!
kao i svakog četvrtka, ovaj tjedan donosimo vam još jednu online likovnu radionicu.
#ostani doma
Svoje radove podijelite s nama na mail pou.galerija@samobor.hr
Na radionici prije dva tjedna obradili smo slikarske tehnike (možete pogledati OVDJE), a danas nastavljamo s motivima u slikarstvu - onime što slika predstavlja.
Slikarski motivi dijele se na figurativne i apstraktne. Figurativni su oni kojima je tema raspoznatljiva, dok su apstraktne one na kojima temu ne možemo raspoznati, poput slike Zlatka Price Vozač glisera.
Zlatko Prica, Vozač glisera, 1972., ulje, platno, 115 x 148 cm, Galerija Prica, Samobor
Danas ćemo se baviti figurativnim slikarskim motivima. To su PEJZAŽ (prikaz prirode, bez ljudi), PORTRET (AUTOPORTRET - portret u kojem autor prikazuje samog sebe), KARIKATURA (ljudski lik prikazan na humorističan način), FIGURA (prikaz kostimiranog ljudskog lika), GENRE (prikazuje svakodnevni život), MARINA (prikazuje morski pejsaž), VEDUTA (gradska tematika), MRTVA PRIRODA (voće, povrće, buketi, razni predmeti), AKT (ljudsko tijelo bez kostima), ŽIVOTINJA (prikaz životinje), INTERIJER (prikaz unutrašnjeg prostora).
PORTRET je, ukratko, prikaz neke osobe. Može biti prikazan na realističan, idealiziran ili pak naturalistički način. Može prikazivati jednu ili više osoba (skupni portret, na primjer Rembrandtova slika Noćna straža).
Jučer, 15. travnja, bila je obljetnica dana rođenja umjetnika, izumitelja, glazbenika, matematičara - renesansnog čovjeka - Leonarda da Vincija. Rođen je u mjestu Vinci u Italiji.
Jedan od najpoznatijih portreta na svijetu upravo je La Gioconda Leonarda da Vincija iz 1506. godine, poznatija pod nazivom Mona Lisa.
Leonardo da Vinci, La Gioconda, 1506., ulje na drvu, 76,8 × 53 cm, Muzej Louvre, Pariz
(preuzeto sa stranice)
U značajne umjetničke portrete spadaju i Djevojka s bisernom naušnicom Johannesa Vermeera iz 1665. godine, Portret Adele Bloch Bauer I Gustava Klimta iz 1907. godine. i Portret Dore Maar Pabla Picassa iz 1937. godine.
Freska pronađena u antičkom rimskom gradu Pompejima (koji je stradao u erupciji vulkana na planini Vezuv 79. godine) prikazuje Portret muža i žene, odnosno pekara Terentiusa Nea i njegove supruge. Freska je tehnika za koju se slika na zidu, odnosno na svježoj mješavini vapna i sitnog mramornog pijeska, dok je smjesa još mokra.
Na početku stalnog postava Galerije Prica postavljen je portret Žena sa suhim buketom iz 1942. godine.
Sliku je Zlatko Prica naslikao uljem na platnu, dimenzija 73 centimetra visine i 60 centimetara širine. Prikazan je portret žene koja u rukama drži buket sa suhim cvijećem, a u pozadini je naslikana tapiserija. Na slici prevladava tamna paleta boja, osim na licu i cvijeću. Lik žene, ili kako ju je samo autor Zlatko Prica još nazivao Samoborske ljepotice, blago je pomaknut u desnu stranu.
Zlatko Prica, Žena sa suhim buketom, 1942., ulje na platnu, 73 x 60 cm, Galerija Prica, Samobor
Zadatak Likovnih PRICAonica za ovaj tjedan je izraditi portret jednog ili više ukućana s kojima provodiš dane. Možeš slikati portret na kojemu prikazuješ njihovo lice ili ih možeš odabrati prikazati u nekoj zanimljivoj pozi, dok nešto rade. Svojim radovima odaberite ime i pošaljite ih na mail Galerije Prica pou.galerija@samobor.hr. Materijal, naravno, odaberite prema onome što imate kod kuće, a kako bi vam bilo lakše započeti, pogledajte videe na poveznicama ispod teksta.
Neke od načina slikanja portreta pogledajte ovdje:
https://www.youtube.com/watch?v=WBpux_awxoM
https://www.youtube.com/watch?v=3ouiumHlnmA (za najmlađe)
https://www.youtube.com/watch?v=FAY5ZMxDteE (za malo starije)
https://www.youtube.com/watch?v=0Wr6MTix-VY (za najhrabrije)
Pogledajte portrete koje je izradila hrvatska umjetnica Iris Poljan u tehnici akrila i ugljena na platnu i konca na papiru, vrlo zanimljivog pristupa slikarstvu i portretnoj umjetnosti:
https://www.irispoljan.com/point-of-view
https://www.irispoljan.com/on-my-own-account
Iris Poljan, See Things Anew, 2019., akril i ugljen na platnu, privatno vlasništvo
Zabavite se u svom kreativnom stvaralaštvu i uživajte :)
Radionicu pripremila: Iva Gamilec, mag. educ. hist. art.
Objavljeno: 15.04.2020.