T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Građani

Vila Allnoch ima posebne stanare

Šišmiši usporili radove na uređenju Vile Allnoch

Restauracija Vile Allnoch naišla je na neočekivane poteškoće zbog posebnih stanara – kolonije šišmiša, koja se nastanila u tavanskom prostoru vile. Šišmiši su strogo zaštićena vrsta, pa su zbog njihovog prisustva svi grubi i bučni radovi na tavanu Vile Allnoch zabranjeni sve do 1. rujna.

Sve vrste šišmiša u Hrvatskoj strogo su zaštićene i zabranjeno ih je hvatati ili ubijati, namjerno uznemiravati, namjerno uništiti, oštetiti ili uklanjati njihova legla, te oštetiti ili uništiti područja njihova razmnožavanja ili odmaranja.

Kolonija šišmiša primijećena je u svibnju tijekom radova na obnovi vile. Nakon stručnog uviđaja koji je provelo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Grad Samobor bio je dužan podnijeti Zahtjev za izuzeće od zabranjenih radnji nad strogo zaštićenim vrstama šišmiša Upravi za zaštitu prirode Ministarstva. Uslijed toga, grad je dobio zabranu izvođenja bučnih radova ispod kolonije šišmiša sve do 1. rujna.

Gradonačelnica Petra Škrobot istaknula je kako Grad Samobor poduzima sve potrebne mjere kako bi se očuvalo stanište šišmiša.

-Nije nam drago što će se radovi prolongirati, no ovakvu situaciju nismo mogli predvidjeti te ćemo se prilagoditi i poduzeti sve potrebne mjere kako bismo zaštitili šišmiše nadajući se da se radovi neće previše oduljiti. Prisustvo šišmiša u tavanskom prostoru Vile Allnoch predstavlja jedinstveni izazov za sve nas. Prioritet nam je zaštititi ove zaštićene vrste, koje su ključni dio našeg ekosustava. Mi kao grad moramo poštivati propise koji osiguravaju njihovu sigurnost i dobrobit. Stoga smo odmah poduzeli potrebne korake kako bismo se uskladili s preporukama i pravilima Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Naša je dužnost osigurati da svi radovi koji se provode u Vili Allnoch budu u skladu s najvišim standardima zaštite okoliša. Kroz ovaj proces, nastojat ćemo uskladiti potrebe konzervacije s našim planovima za obnovu vile. Osim zaštite šišmiša, ova situacija nam pruža priliku da podignemo svijest o važnosti očuvanja prirodnih staništa. Vila Allnoch nije samo povijesna građevina; ona sada postaje dom jednoj od najvažnijih ekoloških priča našeg grada. U međuvremenu, nastavit ćemo pažljivo planirati i koordinirati radove kako bismo minimizirali kašnjenja i nastavili s našim projektom čim to bude moguće. Na kraju, vjerujem da će Vila Allnoch nakon obnove postati ne samo dragulj naše kulturne baštine, već i primjer harmonije između čovjeka i prirode" – istaknula je gradonačelnica Petra Škrobot.

Trenutno su svi radovi na tavanu objekta završeni i preostaju samo unutarnji radovi. Kako bi se zaštitilo stanište šišmiša i mladih jedinki, potrebno je poduzeti niz mjera kao što su: praćenje temperature i relativne vlage zraka u skloništu koje je neophodno kako bi se osigurali optimalni uvjeti za šišmiše, postavljanje neobrađenih drvenih greda kako bi se proširilo sklonište za šišmiše, ograničiti ventilaciju tako da se ne postavljaju uređaji koji emitiraju ultrazvuk u rasponu do 200 kHz, prozori na tavanskom dijelu tornjića moraju biti otvoren tijekom cijele godine kako bi šišmiši mogli nesmetano ulaziti i izlaziti. Pri zaštiti drvenih greda u skloništu ne smiju se koristiti sredstva koja su otrovna za toplokrvne životinje, rasvjeta se mora prilagoditi tako da ne ometa šišmiše, a dekorativna rasvjeta se neće ni postavljati. Vegetaciju u okolici vile potrebno je očuvati. Prilikom održavanja vegetacije, u krugu od 3 km ne smiju se koristiti sredstva za zaštitu bilja.

Zbog osiguranja posebnih uvjeta za očuvanje skloništa šišmiša do 1. rujna, ulazak u sklonište je dozvoljen samo istraživačima šišmiša i djelatnicima nadležnih javnih ustanova. Sve ove mjere imaju za cilj zaštititi stanište šišmiša i osigurati da se restauracija Vile Allnoch može nastaviti bez ugrožavanja njihovog prirodnog okruženja.

Objavljeno: 01.07.2024.