
Potpisan ugovor vrijedan 1, 2 milijuna eura
Dodijeljene nagrade za humano i odgovorno djelovanje
Međunarodni Dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite u Republici Hrvatskoj u Samoboru, 1. ožujka obilježen je danas u Centru civilne zaštite grada Samobora dodjelom nagrada za značajna ostvarenja u sustavu civilne zaštite.
Međunarodni Dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite u Republici Hrvatskoj obilježavaju se kako bi se ukazalo na važnost sustava civilne zaštite za sigurnost i dobrobit građana u slučaju raznih nepogoda, katastrofa i izvanrednih situacija te zahvalilo svim članovima sustava civilne zaštite na humanom, nesebičnom i odgovornom djelovanju u takvim situacijama.
Dobitnici nagrada su: Emanuel Baltić - član Gradskog društva Crvenog križa Grada Samobora, Yumiko Yasue - članica Hrvatske gorske službe spašavanja Stanica Samobor, Samanta Skendrović - članica Vatrogasne zajednice Grada Samobora, Sanja Vrbnjak - članica Postrojbe opće namjene civilne zaštite Grada Samobora.
Nagrade im je, uz zahvalu na svemu što čine za zaštitu života, sigurnost, dobrobit građana i njihove imovine, uručio načelnik Stožera civilne zaštite Grada Samobora i zamjenik gradonačelnice Petar Burić.
„Čestitam svim pripadnicama i pripadnicima sustava civilne zaštite Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite u Republici Hrvatskoj. Okupili smo se kako bismo nagradili zaslužne članove civilne zaštite koji su se istaknuli u svom djelokrugu. Ponosan sam što svake godine imamo ovakve sjajne pojedince kao što ste vi, koje možemo istaknuti, i koji svojim radom i zalaganjem mogu biti primjer drugima. Izrazito sam sretan što u protekloj godini nije bilo većeg nevremena i razloga da se Stožer civilne zaštite aktivira, no u proteklim godinama ste itekako dokazali koliko ste spremni pomoći svima koji se nađu u nevolji. Drago mi je da se svi vi u sustavu civilne zaštite međusobno podupirete i kontinuirano educirate, ali i da privlačite nove članove. Sve to nas čini jednim od najboljih sustava civilne zaštite u zemlji. Grad će vas i dalje podržavati, što je vidljivo kroz kontinuirano ulaganje u opremu i u stvaranje boljih uvjeta za rad kako biste bili što operativniji i funkcionalniji, jer kvalitetan sustav civilne zaštite donosi mir i sigurnost svim našim sugrađanima. Nadam se da ćemo se i u budućnosti više družiti na ovaj način, a manje na intervencijama“, poručio je zamjenik gradonačelnice Burić.
Emanuel Baltić, član Gradskog društva Crvenog križa Grada Samobora, medicinski je tehničar s devet godina iskustva u zdravstvu, od čega sedam godina u KBC-u Zagreb i dvije godine u KB Sveti Duh. Aktivni je volonter i član Kluba mladih Gradskog društva Crveni križ Samobor od 2018. godine. Kao član Interventnog tima Crvenog križa Samobor, prošao je obuke iz traganja i spašavanja na vodi, pružanja prve pomoći u masovnim nesrećama, potresima i drugim nepogodama. Sudjelovao je u pružanju pomoći tijekom pandemije COVID-19 i pomogao u Sisku nakon potresa. Također je sudjelovao kao pomoćni sudac na natjecanjima iz prve pomoći, a dobrovoljni je darivatelj krvi od svoje 18. godine. S radošću se odaziva na sve akcije i događanja u GDCK Samobor, a nedavno je postao član skupštine GDCK Samobor, čime se dodatno veseli doprinosu u daljnjem djelovanju Crvenog križa.
Yumiko Yasue, članica Hrvatske gorske službe spašavanja Stanica Samobo, rođena je i školovana u Japanu, a po struci je etnolog i pedagog. Od 2004. godine živi u Hrvatskoj sa suprugom i dvoje djece blizanaca. Od 2010. godine, Yumiko djeluje kao certificirani vodič s potražnim psima i psima pomagačima. Vodič je spasilačkog psa s položenim IRO ispitom. Bila je članica „Kluba za obuku službenih i sportskih pasa Zagreb” (KOSSP), gdje je pokrenula i vodila grupu za obuku pasa za mantrailing, gdje se obučavaju psi za traženje određene osobe temeljem mirisa te osobe. U HGSS Stanicu Samobor pristupila je u lipnju 2023. godine, gdje započinje osposobljavanje za gorskog spašavatelja. Aktivno sudjeluje u HGSS Komisiji za potrage, Odjelu K9, gdje redovito provodi obuke i treninge potražnih timova. U 2024. godini, Yumiko se istaknula kao vrijedan i uspješan član, sudjelujući u čak 143 aktivnosti, od čega 22 potražne akcije. Također, sudjelovala je u više od 50 vježbi i treninga HGSS-a. U vrlo kratkom roku položila je skoro sve tečajeve HGSS-a: Tečaj medicine spašavanja na nepristupačnim područjima, Osnovni tečaj, Tečaj stijenskog spašavanja i Tečaj speleospašavanja, te nastavlja školovanje kako bi stekla status gorske spašavateljice. Za izniman doprinos i angažman u civilnoj zaštiti, HGSS Stanica Samobor predložila je Yumiko Yasue za godišnje priznanje civilne zaštite Grada Samobora za 2024. godinu.
Samanta Skendrović, članica Vatrogasne zajednice Grada Samobora, ističe se kao jedna od najaktivnijih članica DVD-a Rude, gdje redovito sudjeluje u svim aktivnostima društva i Vatrogasne zajednice Grada Samobora. Njezina predanost vidljiva je kroz njezino sudjelovanje na intervencijama, radnim akcijama, školovanjima organiziranim od strane zajednice, proslavama obljetnica, pokaznim vježbama i mnogim drugim aktivnostima. Godina 2024. bila je posebno značajna za Samantu jer je samostalno odlučila sudjelovati na redovnoj dislokaciji žena na otoku Braču, koja je trajala od 18. srpnja do 1. kolovoza. Ova dislokacija omogućila joj je širenje znanja o vatrogastvu i vatrogasnoj službi, kao i usvajanje novih metoda rada koje će zasigurno primijeniti u budućem radu. Tijekom dislokacije, Samanta je predstavljala Grad Samobor, mjesto Rude, VZG Samobor, ali i svoj DVD Rude. Važno je napomenuti da je Samanta prva žena iz DVD-a Rude, ali i iz Vatrogasne zajednice Grada Samobora koja se prijavila za ovaj hrabar pothvat. Svojim angažmanom i predanošću, Samanta Skendrović predstavlja izvrstan primjer svih vrijednosti vatrogastva i posvećenosti, te je zaslužila biti prepoznata kao uzor drugima.
Sanja Vrbnjak je aktivna članica Postrojbe opće namjene civilne zaštite Grada Samobora od 2017. godine, kada se sama prijavila za rad u Postrojbi. Njena posvećenost službi civilne zaštite i pomoć zajednici traje već dugi niz godina. Sanja je magistra sestrinstva s impresivnim 31-godišnjim radnim stažem. Trenutno je zaposlena na Zavodu za psihoterapiju, a uz to posjeduje edukaciju iz psihoterapije. Također, završila je pedagoško-psihološki smjer nastavnika u struci, što dodatno potvrđuje njezinu svestranost i stručnost u različitim područjima. Za vrijeme Domovinskog rata, Sanja je bila aktivni član civilne zaštite u Mjesnom odboru Bregana, gdje je doprinijela obranama i pomoći stanovništvu. Za svoj hrabar rad i angažman tijekom rata, odlikovana je Spomenicom Domovinskog rata, čime je prepoznata kao osoba koja je dala izuzetno važan doprinos u teškim vremenima. Djelovanje Sanje Vrbnjak u civilnoj zaštiti i njezina posvećenost pomaganju zajednici čine je izuzetnim primjerom profesionalnosti, hrabrosti i odgovornosti. Kroz svoj rad u Postrojbi opće namjene i druge aktivnosti, Sanja ne samo da doprinosi sigurnosti, nego i aktivno oblikuje i jača civilnu zaštitu Grada Samobora.
Uime nagrađenih na nagradama je zahvalila Sanja Vrbnjak istaknuvši kako je svim volonterima koji djeluju u sustavu civilne zaštite najveća nagrada kad spase nečiji život ili imovinu, ali da su ove nagrade potvrda da Grad Samobor prepoznaje i cijeni njihov rad i trud.
Zbog drugih obaveza s dodijele nagrada su izostale Samanta Skendrović i Yumiko Yasue pa su umjesto njih nagrade preuzeli Snježana Barbić, predsjednica Povjerenstva za odlikovanje u Vatrogasnoj zajednici grada Samobora i Vladimir Novak član HGSS Stanice Samobor.
Međunarodni dan Civilne zaštite obilježava se 1. ožujka, kada je Generalna skupština Ujedinjenih naroda 1990. proglasila taj datum Međunarodnim danom civilne zaštite, kao sjećanje na dan kada je 1972. počela s radom Međunarodna organizacija za civilnu zaštitu sa sjedištem u Ženevi. Dan Civilne zaštite u Hrvatskoj obilježava se od 1992. godine Odlukom Vlade o njegovom proglašenju.
Danas sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj djeluje organizirano na lokalnoj, područnoj i nacionalnoj razini, usmjeren na smanjenje rizika od katastrofa, pravovremeni odgovor na prijetnje i opasnosti te ublažavanje posljedica velikih nesreća i katastrofa.
Objavljeno: 28.02.2025.