Radionica "Kino Samobor" nastala je incijativom Grada Samobora, a u suradnji s arhitektonskim fakultetom i studijem dizajna Sveučilišta u Zagrebu
Radionica Kino Samobor nastala je na inicijativu grada Samobora, a u suradnji s Arhitektonskim fakultetom i Studijem dizajna Sveučilišta u Zagrebu. Kako se zbog dotrajalosti i neadekvatne opreme preuređuje zgrada Kina Samobor,pored postojećeg i predviđenog projekta pokazala se potreba za dodatnim intervencijama koje bi prostor Kina učinile reprezentativnim mjestom za stvaranje kulturnih sadržajagrada Samobora.U dvjema vikend-radionicama, te suradnjom studenata arhitekture i dizajna, ponuđena su četiri rješenja koja nude prepoznatljiv imidž i nove strategije korištenja tog prostora. Premda su očekivanja grada, kao naručitelja, možda bila fokusirana na interijer prostora Kina, ponuđena rješenja proširila su njihove programske i strateške horizonte. Iako bliske discipline, po edukativnim metodama značajno različitih pristupa, na radionici su se studenti suočili s drukčijim načinom razmišljanja. Zajednički rad obilovao je razgovorima i razmjenama različitih mišljenja studenata imentora, a završna prezentacija održana je pred gostima kritičarima iravnateljicom Pučkoga otvorenog učilišta.Ovo nije prva takva radionica, no izmještanjem radnoga procesa izvan fakulteta i neposredna suradnja dviju bliskih disciplina, arhitekture i dizajna, čini jeposebnom. Osobito za Samobor, koji se prvi put susreće s ovakvim načinom poboljšanja kvalitete gradskih prostora.
Današnja zagrada Kina Samobor udomljuje Pučko otvoreno učilište, Kino i Galeriju Prica. Koegzistirajući kao dva srodna prostora, Kino i Galerija Prica zapravo su prostorno nepovezan kulturni prostor okupljanja.Nemogućnošću vizualnog povezivanja negira se prostorna mogućnost i težnja zadržavanja nakon održanih programa. Promjenom fronte ulaza u Kino, ulaza na koje su Samoborci navikli, vanjski prostor okupljanja prije programa našao se na glavnoj gradskoj šetnici, u ne tako mirnoj zoni kao na starom ulazu. Zapunjavanjem starog ulaza sanitarnim blokom blokirana je dodatna mogućnost povezivanja i otvaranja prema privremenim sadržajima koji bi ispunjavali ulazni prostor Kina. Otvoreni prostori oko Kina, livada iza Kina i trg ispred Kina ne koriste potencijale povezivanja sadržaja Kina s vanjskim prostorom. Upravo je ova izvedbena etapa postojećeg projekta otvorila prostor za analizu, potaknula različite reakcije i pokrenula čitav niz ideja koje bi mogle zaživjeti usporedno s rekonstrukcijom zgrade Kina.
Rad u arhitektonsko-dizajnerskim timovima rezultirao je četirima projektima koji su se bavili potencijalima prostora, kako same zgrade Kina tako i širim prostorom, i to kroz male intervencije — i prostorne i dizajnerske. Grupa Community table osmislila je stol, minimalističkog dizajna i neuobičajene dimenzije, koji postaje prepoznatljiv inventar ne samo Kina već i grada. Grupa Light, Curtain, Action! pomoću baršunastog zastora, koji je direktna asocijacija na prostor Kina, formira prostore različite intimnosti, pa i sadržaja. Grupa Kulturni centar Samobor propitivala je i ponovno otkrila unutarnje prostorne veze, ali i one postojeće, te kako se Kino, koje udomljuje mnogo sadržaja, zaista treba nazivati. I na samom kraju, grupa Otvoreno zbog radova koncentrira se na vanjsko povezivanje prostora Kina strukturom, koje je domišljati trik za konzervatorske smjernice, ali i za borbu s nedostatkom prostora. Sve osmišljene intervencije financijski su dohvatljive pa ih je moguće odmah izvesti unatoč pokrenutim izvedbenim radovima na zgradi Kina.
Dina Bartolić, Sd
Tajana Čabraja, Af
Dino Taslaman, Af
Andrija Galić, Sd
Paula Kovač, Sd
Dijana Modrić, Af
Lucija Sekula, Af
Petra Grubišić, Sd
Karla Kocijan, Sd
Dominik Lovrečić, Af
Matija Poštenik, Af
Matea Bertina, Sd
Dora Kasun, Sd
Domagoj Mlinarić, Af
Lucija Raffaneli, Af
Luka Borčić, dizajner
Ivana Fabrio, Sd
Tajana Jaklenec, Af
Vedran Kasap, Sd
Zorana Protić, Af
Mia Roth-Čerina, Af
Tonči Čerina, arhitekt
Nika Pavlinek, Sd
Jelena Vojvoda, POU Samobor
Objavljeno: 20.06.2018.