T T T
Veličina fonta
Disleksija font Veći razmak Označi poveznice
Kontrast Invert Crno/bijelo
Novosti   /   Izložbe

Mala škola ksilografije i umjetničke fotografije Ugo Maffi

10. godina međunarodne likovne kolonije u Taru za učenike osnovnih škola Pečuha, Samobora i Tara

Mala škola ksilografije i umjetničke fotografije Ugo Maffi

ZAKLADA ZLATKO I VESNA PRICA

 

MALA ŠKOLA KSILOGRAFIJE I UMJETNIČKE FOTOGRAFIJE UGO MAFFI

 

otvorenje izložbe u utorak 19. veljače u 18 sati

 

Centar za mlade Bunker

Ulica Savke Dabčević Kučar 8

 

Izložba je otvorena do 10. ožujka 2019.

 

10 godina Međunarodne likovne kolonije učenika u Taru

Mala škola ksilografije i umjetničke fotografije  Ugo Maffi 

za učenike osnovnih škola Pečuha, Samobora i Tara             

Zaklada Zlatko i Vesna Prica već deset godina organizira Međunarodnu likovnu koloniju u Taru za učenike osnovnih škola Pečuha, Samobora i Tara. Ostvarenja mladih umjetnika govore o ispunjenju vizije začetnika te učeničke likovne kolonije. Bili su to Ante Sorić – prvi upravitelj Zaklade, Ujvári Jenő – predsjednik Stručnoga vijeća Zaklade, Ugo Maffi – grafičar i slikar, prijatelj Tara, dr. Ernest Barić – član Zaklade iz Pečuha, Damir Fabek – pročelnik za društvene djelatnosti Grada Samobora. Svi su oni vođeni umjetničkim nadahnućem i vizijom Zlatka Price nastojali okupljati i umjetničkim stvaralaštvom povezivati generacije hrvatskih i mađarskih umjetnika, pa i onih najmlađih. 

Na prvim radionicama s Ugom Maffijem hospitirala je prof. Nevenka Miklenić. Nakon preranoga odlaska gospodina Maffija u radionicama svojim iskustvom pomaže slikar i grafičar Milan Generalić (nažalost, također prerano preminuo). Na poticaj prof. Nevenke Miklenić, a u spomen na Vesnu Pricu, uvodi se i radionica umjetničke fotografije, a na prijedlog Općine 

Tar-Vabriga likovna kolonija dobiva ime  Mala škola ksilografije i umjetničke fotografije Ugo Maffi.  

Današnji umjetnički voditelji radionica iskusni su samoborski likovni pedagozi – Nevenka Miklenić, profesorica i grafičarka iz OŠ Bogumila Tonija, koja je suvoditeljica radionica svih deset godina u kontinuitetu, i Slaven Jurić, profesor i slikar iz OŠ Samobor. U timu su i Magdalena Molnar Drinoci te više profesora likovne kulture iz Pečuha: Simon Krisztine, Kemenyffy Gabor i Kósa Ferenc. Iz škole domaćina na kolonijama sudjeluje profesorica Marina Dželalija Jakominić, kao tehnička pomoć nezamjenjiv je Ferdinando Nando Simonović, a ravnateljice OŠ Tar-Vabriga, Ružica Močibob i Andrea Baksa, dale su punu potporu programu kolonija organizacijom dijela programa u školskim prostorima te obvezne marende za sve sudionike kolonija. 

Na tragu tarske kolonije, a povodom obilježavanja 100. godišnjice rođenja Zlatka Price, Zaklada je unatrag nekoliko godina organizirala likovne  radionice učenika inspiriranih Pricinim stvaralaštvom.  U Samoboru je održano nekoliko radionica pod nazivom Sve boje života te su postavljene prigodne izložbe u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem Samobor i Galerijom Prica, Samoborskim muzejom i osnovnim školama.  Na poticaj člana Zaklade iz Pečuha Hárija Józsefa u pečuškim školama posljednjih nekoliko godina provedeni su likovni natječaji, a najbolji učenici – autori  nagrađeni su sudjelovanjem na likovnoj koloniji u Taru.

Uspješno stvaranje i boravak u Taru omogućili su suradnici i domaćini – načelnik općine Nivio Stojnić i zamjenik načelnika Gaetano Benčić, djelatnica za kulturu Claudia Radoicovich Diklić i ostali djelatnici, direktor TZ-a Tar-Vabriga Denis Žužić i djelatnici, Zajednica Talijana Tar – Comunità degli Italiani di Torre i Roberta Stojnić te mnogi sugrađani. Doživljaju Istre i posebnostima Poreča, Novigrada, Višnjana te brojnim drugim zanimljivostima doprinijeli su i susreti učenika s tarskim maslinarom, gospodinom Antonom Stojnićem, koji  sudionike ugošćuje u svojoj kušaonici maslinova ulja. Uz zanimljivu prezentaciju istarskoga maslinarstva i kušanje vrhunskih maslinovih ulja doživljaj Istre i likovne kolonije u Taru ostaju svim sudionicima u nezaboravnu sjećanju. U ime svih sudionika kolonije svima lijepo zahvaljujem.

Ovaj katalog prati prigodnu izložbu radova učenika – sudionika tijekom tih deset godina Međunarodne likovne kolonije u Taru pa je to i prigoda za zahvalu gradovima osnivačima Zaklade, Pečuhu i Samoboru, ravnateljima i profesorima likovne kulture u školama i svim suradnicima koji su doprinijeli njezinu ostvarenju. Osobito zahvaljujem umjetničkim voditeljima i osnivačima kojih više nema među nama, sadašnjim voditeljima, profesorima Nevenki Miklenić, Magdaleni Molnar Drinoci i Slavenu Juriću, članovima Zaklade te svima u Taru koji su svojim angažmanom doprinijeli ostvarenju ciljeva osnutka Zaklade Zlatko i Vesna Prica. Promicanje je to umjetnosti Zlatka i Vesne Price, povezivanje hrvatskih i mađarskih likovnih umjetnika i kulture, prenošenje iskustva na nadarene mlade ljude, razvijanje njihove kreativnosti i multikulturalnosti... Svojim doprinosom omogućili ste da u jedinstvenoj Istri, na izvorištu inspiracije Zlatku i Vesni Prici, vođeni sigurnom rukom umjetničkih voditelja mladi umjetnici razvijaju kreativnost u novim likovnim tehnikama, obogaćuju svoje spoznaje i umijeća te stvaraju mala umjetnička djela koja oduševljavaju posjetitelje izložaba, ali i same mlade umjetnike. 

I ta prekrasna iskustva nose sa sobom u život... 

Marica Jelenić, upraviteljica Zaklade

 

TJEDAN DANA STVARANJA

Likovna kolonija

Nedaleko od Novigrada, istarskoga gradića poznata po Školi učeničkog stvaralaštva Novigradsko proljeće koja će ove godine napuniti jubilarnih 30 godina, nalazi se Tar-Vabriga. To je mjesto održavanja Međunarodne likovne kolonije za učenike osnovnih škola Pečuha, Samobora i Tara koja ove godine obilježuje svoju 10. obljetnicu.

Rad s nadarenim učenicima u Pečuhu i Samoboru tijekom školske godine završava tjednim boravkom u Taru. Učenici koji su u svojoj sredini prepoznati radom u likovnoj grupi, na natječajima ili projektima pozvani su na stjecanje novoga iskustva u istarskom okruženju. Mnogi svoje daljnje školovanje nastavljaju u umjetničkom smjeru.

Boraveći u tarskoj ljetnoj kući slikara, grafičara i akademika Zlatka Price, učenici dolaze u dodir s okruženjem, utjecajima i ugođajem koji su samoga slikara potaknuli na njegov najplodniji Tarski ciklus.

Tijekom svakodnevnih cjelodnevnih aktivnosti za vrijeme svoga tjednoga boravka u Općini Tar-Vabriga učenici dobivaju nove poticaje, stječu nova iskustva, razvijaju svoju kreativnost i vještine u radu, upoznaju novu sredinu i prijatelje iz drugih krajeva.

Osnovne ideje kolonije od samoga su početka bile vezane za rad s nadarenim učenicima. Rad u koloniji učenicima ne donosi samo iskustvo samoispunjenja preko likovnoga stvaralaštva, već i doprinosi njihovu osamostaljenju i snalaženju u novim uvjetima. Učitelji se, radeći s nadarenom djecom, stručno usavršavaju. A svi zajedno grade mostove prijateljstva i suradnje, što predstavlja i realizaciju ciljeva Zaklade.

Grafika i fotografija

Drvorez /ksilografija/ prisutan je u Europi od 15. stoljeća, no početkom prošloga stoljeća tradicionalni japanski drvorezi utječu svojim specifičnim izrazom na tadašnju umjetnost u Europi. Slikar i grafičar Ugo Maffi imao je priliku usvojiti tu tehniku u talijanskim grafičkim radionicama u kojima su gostovali japanski majstori, naš se slikar i grafičar Milan Generalić oslonio na predanje naivnoga slikarstva, a profesor i slikar Slaven Jurić s drvorezom je došao u dodir još tijekom studija.

Pred očima još uvijek nosimo sliku Uga Maffija kako se naginje nad grafičku prešu. Ponekad nespretne matrice učenika pod njegovom rukom postajale bi mali grafički likovni biseri. Unosio je umjetničko iskustvo koje se nije moglo nositi s količinom otisaka koji se stvaraju u radionici. Ugo bi se povlačio u sjenu dok bi nastavnici i učenici svladavali nove likovne vještine.

Kao uvod u grafičke tehnike izrađuju se monotipije i kolorirane monotipije.

Kako bi se osmislio i upotpunio cjelodnevni program likovne kolonije te njegovalo nasljeđe Zaklade, ali i afirmirala umjetnička fotografija Vesne Price, uvodi se radionica umjetničke fotografije.

Učenici svladavaju i usvajaju osnove likovnoga jezika i vizualnoga mišljenja. Naglasci u radu mogu biti na teksturi, strukturi, linijama, kontrastima boja, tonovima boja, oblicima, kompoziciji likovnih elemenata itd. Stvaralaštvo Zlatka Price osnova je interpretacije i upoznavanja učenika s postupcima stilizacije te realizacije figurativne ili apstraktne kompozicije kao i senzibilizacije za fotografski jezik svjetla i sjene, boje, kadra i bilježenja trenutka.

Učenici u tih tjedan dana upoznaju likovno-kreativni proces (od motivacije i uvoda u temu preko početnih ideja i skica do realizacije grafika – ksilografije), uvid u fotografiju (bez fotoaparata: od iskustva camere obscure i izrade fotograma, preko uvođenja u digitalnu fotografiju do snimanja na terenu). Prema odabranim motivima, posjećuju se i razgledavaju istarske znamenitosti: Poreč, Zelena Laguna, Novigrad, Višnjan, nalazište Lorun, Santa Marina i Tarska vala, spilja Baredine i Muzej traktora te posjet maslinaru.

Na kraju tjedna upriličuje se izložba nastalih radova na kojoj sudionici primaju prigodne spomenice kao potvrdu sudjelovanja.

Uz vrijedan rad osigurano je i slobodno vrijeme za druženje i rekreaciju, vrijeme za upoznavanje sudionika i pisanje mađarsko-hrvatsko-talijansko-engleskoga „rječnika prijateljstva”.

Kroz radionice je prošlo oko 140 učenika iz triju gradova, dviju zemalja, jedne Zaklade.

Nevenka Miklenić, prof.

 

Objavljeno: 15.02.2019.